2022 Undergraduate and Graduate Student Awards and Recognition
UNDERGRADUATE STUDENTS
Department of Geography Awards
- Jeff Gockley Memorial Award: Cormac Caughey, Evan Polyak
- Balmat Family Scholarship in Geography: Noah Rogers, Emmy Sikora
- G. D. Richardson and Kathy LaSauce Undergraduate Scholarship in Geography in the College of Earth and Mineral Sciences: Claire Byrnes, Ireland Hackman, Angelina Santamaria, Bram Woolley
- Geography Alumni Scholars (Outstanding Student) Award: Ishaan Anavkar, Nelson Huffaker, Jacqueline McKeon, Jacqueline Saleeby, Emmy Sikora, Daniel Valadas II
- Peter R. Gould Center for Geography Education and Outreach Student Engagement Award: Hannah Perrelli, Noah Rogers
GRADUATE STUDENTS
Department of Geography Awards
- E. Willard and Ruby S. Miller Distinguished Graduate Fellowship in Geography: Saumya Vaishnava
- William and Mary Easterling Outstanding Graduate Research Assistant Award: Tim Prestby
- Supporting Women in Geography Nancy Brown Community Service Award: Ruchi Patel, Jacklyn Weier
- E. Willard Miller Award in Geography
- Ph.D. Paper, 1st Place: Jacklyn Weier
- Ph.D. Paper, 2nd Place: Tara Mazurczyk
- Ph.D. Proposal, 1st Place: Shuyu Chang
- Ph.D. Proposal, 2nd Place: Saumya Vaishnava
- Master’s Paper, 1st Place: Harman Singh
- Master's Paper, 2nd Place: Olivia Spencer
- Ronald F. Abler Award in Geography: Emma Robertson
- C. Gregory Knight Endowment in Geography: Zachary Goldberg, Prakriti Prajapati, Ramzi Tubbeh
- H. Herbert and Mary B. Hughes Fund: Billy Southern
- Ruby S. Miller Endowment for Geographic Excellence: Matthew Bauerlin, Alejandra Bonilla Mena, Ruth Buck, Shuyu Chang, Mei-Huan Chen, Harrison Cole, Grace Malley, Chanel Lange-Maney, Tara Mazurczyk, Tiza Mfuni, Norman Ornelas Jr., Zhuolai Pan, Prakriti Prajapati, Gillian Prater-Lee, Elise Quinn, Emma Robertson, Harman Singh, Billy Southern, Ben Townsend, Jacklyn Weier, Lilly Zeitler
2019 Undergraduate and Graduate Student Awards and Recognition
UNDERGRADUATE STUDENTS
Department of Geography Awards
- Jeff Gockley Memorial Award: Yu Zhong
- Balmat Family Scholarship in Geography: Nebraska Hernandez
- Balmat Family Fund in Geography for Honors Scholars: Hope Bodenschatz, Yu Zhong
- G. D. Richardson and Kathy LaSauce Undergraduate Scholarship in Geography in the College of Earth and Mineral Sciences: Marianne Black, Hope Bodenschatz
- E. Willard Miller Award in Geography Undergraduate Paper, 1st Place: Hannah Schreck
- Geography Alumni Scholars (Outstanding Student) Award: Bryce Buck, Nicole Rivera, Brittany Waltemate, Han Yu
- Ronald F. Abler Award in Geography: Erin Arndt
- Erickson Fund in Geography: Talia Potochny, Reed Repasky, Tracy Severcool, Harman Singh, Andrew Yoder
- C. Gregory Knight Endowment in Geography: Shelby Duncan, Cameron Franz, Kathryn Giesa, Shane Leister, Samantha Mathews, Matthew Plummer
- Peter R. Gould Center for Geography Education and Outreach Student Engagement Award: Joseph Grosso, Andrew Patterson
GRADUATE STUDENTS
Department of Geography Awards
- E. Willard and Ruby S. Miller Distinguished Graduate Fellowship in Geography: Ramzi Tubbeh
- William and Mary Easterling Outstanding Graduate Research Assistant Award: Xi Liu
- Outstanding Graduate Teaching Assistant Award: Michelle Ritchie
- Supporting Women in Geography Nancy Brown Community Service Award: Sara Cavallo
- E. Willard Miller Award in Geography
- Ph.D. Paper, 1st Place: Kelsey Brain
- Ph.D. Proposal, 1st Place: Jamie Peeler
- Ph..D Proposal, 2nd Place: Megan Baumann
- Master’s Paper 1st Place: Zachary Goldberg
- Ronald F. Abler Award in Geography: Carolynne Hultquist, Xi Liu
- Erickson Fund in Geography: Carolynne Hultquist, Elham Nasr Azadani, Michelle Ritchie, Marie Louise Ryan, Gabriel Tamariz
- C. Gregory Knight Endowment in Geography: Zachary Goldberg, Bradley Hinger, Jiawei Huang, Xi Liu, Beichen Tian
- Ruby S. Miller Endowment for Geographic Excellence: Peter Backaus, Sara Cavallo, Harrison Cole, Hanzhou Chen, Weiming Hu, Carolynn Hultquist, Vivian Rodruiguez, Julie Sanchez, Mark Simpson, Saumya Vaishnava, Jacklyn Weier
2018 Undergraduate and Graduate Student Awards and Recognition
UNDERGRADUATE STUDENTS
Department of Geography Awards
- Jeff Gockley Memorial Award: Brittany Waltemate
- Balmat Family Scholarship in Geography: Nebraska Hernandez, Colin Kelly
- Balmat Family Fund in Geography for Honors Scholars: name withheld
- G. D. Richardson and Kathy LaSauce Undergraduate Scholarship in Geography in the College of Earth and Mineral Sciences: Bryce Buck, Milan Liu, Thomas Loughery, Nicole Rivera, Courtney Rome
- E. Willard Miller Award in Geography Undergraduate Paper, 1st Place: Julia Higson
- Geography Alumni Scholars (Outstanding Student) Award: Julia Higson, Christopher Mertz, Sophie Najjar, Yuying Ren, Ellie Thurston, Doran Tucker
- Ronald F. Abler Award in Geography: Christopher Mertz
- Erickson Fund in Geography: Joseph Grosso, Brit Ickes, Christopher Mertz, Courtney Rome, Brandon Rothrock, Peter Ryan
- C. Gregory Knight Endowment in Geography: Eva Bonta, Adelaide Kellett, Shane Leister, Andrew Patterson
- Peter R. Gould Center for Geography Education and Outreach Student Engagement Award: Adelaide Kellett, Brandon Rothrock
GRADUATE STUDENTS
Department of Geography Awards
- E. Willard and Ruby S. Miller Distinguished Graduate Fellowship in Geography: Lucas Harris
- E. Willard Miller Award in Geography
- Ph.D. Paper, 1st Place: Elena Sava
- Ph.D. Paper, 2nd place: Aparna Parikh
- Ph.D. Proposal, 1st Place: Meg Boyle
- Ph.D. Proposal, 2nd Place: Eden Kinkaid
- Master’s Paper 1st Place: Jamie Peeler
- Master’s Paper 2nd Place: Natalie Pawlikowski
- Master’s Proposal 1st Place: Stacey Olson
- Master’s Proposal 2nd Place: Lauren Fritzsche
- Outstanding Graduate Research Assistant Award: Jiayan Zhao
- Outstanding Graduate Teaching Assistant Award: Carolynne Hultquist
- Supporting Women in Geography Nancy Brown Community Service Award: Megan Baumann, Eden Kinkaid
- Ronald F. Abler Award in Geography: Megan Baumann, Weiming Hu
- Erickson Fund in Geography: Meg Boyle, Jiayan Zhao
- C. Gregory Knight Endowment in Geography: Mary Louise Ryan, Julie Sanchez
- Ruby S. Miller Endowment for Geographic Excellence: Cary Anderson, Peter Backhaus, Meg Boyle, Weiming Hu, Jiawei Huang, Tara Mazurczyk, Natalie Pawlikoski, Jamie Peeler